ANUNȚ - promovare campanie "Nu udati gradinile (cu apa din retea)"a Companiei de Apa Somes S.A.

Va informam ca in cadrul actiunii din acest an al campaniei permanente "Nu udati gradinile (cu apa din retea)"a Companiei de Apa Somes S.A. premergatoare sezonului de canicula/seceta,  se face apel pentru constientizarea populatiei asupra faptului ca utilizarea apei potabile din reteaua publica in astfel de perioade de canicula/seceta, pentru alte scopuri decat satisfacerea strict a nevoilor casnice, adica pentru gradinarit, legumicultura, udat peluze, ferme zootehnice etc, poate avea ca efect suprasolicitarea sistemului, mai ales in zonele deservite de surse locale vulnerabile la seceta, intermitente sau chiar intreruperea temporara a apei prentru unii utilizatori din aval.

Apelul nostru vizeaza sentimentul de solidaritate sociala, daca nu folosim apa pentru alte scopuri, ii ajutam pe concetatenii nostri.